همکاری سه اپراتور اروپایی در حوزه پرداخت های رومینگ بر بستر بلاک چین

 

همکاری سه اپراتور اروپایی در حوزه پرداخت های رومینگ بر بستر بلاک چین

هفته گذشته جزئیاتی از چندین آزمایش انجام شده در مورد پلتفرم بلاکچینی پایاپای کردن و تسویه حساب Clear توسط سه اپراتور دویچه تلکام، تلفونیکا و ودافون منتشر شد. هدف این پروژه، ساده‌سازی فرآیندهای رومینگ تجاری بین اپراتورهای موبایل است.

اپراتور اروپایی
اپراتور اروپایی

محاسبه پرداخت‌های بین اپراتورها کار دشواری است. شرکت‌ها باید دقایق سپری شده توسط مشتری را در یک شبکه رومینگ ضبط کنند، داده ها را با شریک رومینگ خود تطبیق دهند و سپس عملیات مربوط به پرداخت یا دریافت را انجام دهند. تمامی این عملیات عمدتاً به صورت دستی بوده و مستعد خطا و ناکارآمدی است. بلاکچین این روند را ساده می‌کند و قراردادهای هوشمند نیز تسویه حساب بین اپراتورها را تسریع می‌کنند.

بنیانگذار و رئیس اجرایی Clear گفت: ” بلاکچین پتانسیل زیادی برای خودکار کردن بسیاری از فرآیندهای دستی در صنعت دارد و مزایای قابل توجهی را برای شرکت‌ها و مشتریان خود به ارمغان می آورد.”

رومینگ فقط یکی از راه‌حل‌های ارائه شده توسط Clear است، پروژه‌های مخابراتی بلاکچینی دیگر شامل کاهش زمان تسویه حساب برای ترافیک مکالمه بین‌المللی، چهارچوبی برای خدمات درخواستی همانند ۵G و مبارزه با کلاهبرداری است.

هر کدام از این اپراتورها که شرکای Clear هستند، پروژه‌های بلاکچینی مستقل خود را نیز دارند. به عنوان مثال دویچه تلکام با همکاری SK Telecom پروژه هویت دیجیتالی خود را راه‌اندازی کرده است و یکی از پروژه‌های اخیر آن نیز راه‌اندازی اکوسیستم بلاکچین آلمان (GBE)، بازاری برای خدمات بلاکچین، است.

ودافون نیز یکی از اعضای پروژه لیبرا فیسبوک است و اپراتور تلفونیکا نیز اخیرا از توسعه یک شبکه بلاکچینی برای پارک‌های علم و فناوری در کشور خبر داده است.

در ماه ژوئن ، دویچه تلکام ، تلفونیکا و چند شرکت مخابراتی دیگر، کنسرسیومی مخابراتی به نام شبکه بلاکچینی ارتباطات (CBN) را راه‌اندازی کردند. هدف این پروژه، ساده سازی تسویه حساب بین اپراتورها است و قرار است اواخر امسال راه اندازی شود.

گروه دیگری که در حال کار بر روی راه‌حل‌های بلاکچینی بین اپراتورها است، کنسرسیوم (CBSG) است. از جمله مهم‌ترین اعضای این کنسرسیوم، می‌توان به IBM ، TBCASoft ، Softbank و Sprint اشاره کرد. این گروه یک راه حل پرداخت بلاکچین را توسعه داده است که قرار است در سال ۲۰۲۰ به صورت زنده اجرا شود.