شرکت ارائه دهنده اینترنت یا ISP چیست؟

شرکت ارائه دهنده اینترنت یا ISP چیست؟

شرکت های ارائه دهنده اینترنت پرسرعت را ISP می گویند که مخفف عبارت Internet Service Provider و به معنی فراهم کننده سرویس اینترنت می باشد. این شرکت‌ها به شما کمک می کنند تا به راحتی و بدون مشکل به اینترنت پرسرعت دسترسی داشته باشید. در حقیقت ISP ها نقش واسط را ایفا می کنند.

ISP
ISP

به این صورت مشترکین تلفن را به ارائه دهندگان خدمات مخابراتی که دارای زیرساخت های مخابرات هستند وصل کرده و از این طریق به شما سرویس اینترنت ارائه می دهد. نقش واسط شرکت های ارائه دهنده اینترنت از این جهت است که هیچگونه تجهیزات مخابراتی مربوط به آنها نیست و تمام کابل ها، دستگاه های ارتباطی مخابرات و زیرساخت ها مربوط به شرکت مخابرات می باشد و این شرکت ها تنها ارائه دهنده اینترنت بوده و از این زیرساخت جهت ارائه سرویس اینترنت استفاده می کنند.

اپراتورهای اینترنت ثابت برای ارائه سرویس های اینترنت از خطوط ارتباطی استفاده می کنند که در اینترنت ADSL کابل تلفن و در فیبر نوری خطوط فیبر نوری می باشد. این شرکت ها دریافت و ارسال داده های کاربران به سرورها را از این طریق انجام می دهند. در کشور ما این شرکت ها تحت نظر سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی هستند و از این سازمان مجوز و پروانه لازم را کسب می کنند.

در کشور ما شرکت های مختلفی وجود دارند که ارائه دهنده اینترنت پرسرعت هستند. هر یک از این شرکتها سرویس های مختلفی به مشترکین ارائه می دهند که کیفیت آنها نیز با یکدیگر متفاوت است. برخی از شرکتها خدمات خوبی ارائه داده و کیفیت اینترنت آنها بالا می باشد و برخی دیگر از کیفیت پایینی برخوردار می باشد. تعرفه ارائه اینترنت توسط اپراتورها نیز با یکدیگر متفاوت است و همین موارد این شرکت ها را با یکدیگر متفاوت ساخته است.